به راحتی عسل طبیعی را تشخیص دهید

کدبانوها میدانند

به راحتی عسل طبیعی را تشخیص دهیدعسل‌های تقلبی فرآورده شده بدون دخالت زنبور نیز از مواد گلوكزی مثل شربت قند یا مواد نشاسته‌ای، یا شیره میوه‌هایی همچون خرما و توت یا تركیبی بین آنها به دست می‌آید

عسل مصنوعی كیفیتی بسیار كمتر دارد، زیرا یا با كمك زنبور ساخته شده، یا كاملا بدون كمك زنبور كه در این صورت فقط حاصل فعالیت و فرآوری بشر است. هر دو روش اخیر در دسته عسل‌های تقلبی جامی‌گیرد.

در عسل‌های تقلبی فرآوری شده با كمك زنبور، معمولا آب و شكر به تغذیه زنبورها افزوده می‌شود و واض…ح است كه چنین تغذیه‌ای صددرصد حاصل شهد گل‌ها نیست.
عسل‌های تقلبی فرآورده شده بدون دخالت زنبور نیز از مواد گلوكزی مثل شربت قند یا مواد نشاسته‌ای، یا شیره میوه‌هایی همچون خرما و توت یا تركیبی بین آنها به دست می‌آید بنابراین، هر چه عصاره شهد گل‌های طبیعی و فعالیت طبیعی زنبور در تهیه عسل كمتر یا هیچ باشد، عسل به دست آمده مصنوعی‌تر و صنعتی‌تر بوده، خاصیت عسل طبیعی را نداشته و تقلبی محسوب می‌شود.

برای عموم مردم، شناخت عسل طبیعی از تقلبی بسیار سخت است اما با روش های زیر می توان به صورتی مطمئن‌تر اقدام به خرید عسل طبیعی كرد :

1 – از فروشگاه‌ها یا افراد و زنبورداران معتبر و مطمئن خرید كنید.

2 – عسل را به طور عمودی درون لیوانی از آب بریزید، در صورتی كه ته آن جمع شد و در آب حل نشد، كیفیت طبیعی عسل در حد مطلوب است. هر چه سرعت حل شدن عسل در آب بیشتر باشد، خلوص آن كمتر، و در نتیجه غیرطبیعی‌تر است.

3 – شیشه عسل را برگردانید و به سرعت بالا یا پایین رفتن حباب‌های درون عسل دقت كنید. هر چه كندتر حركت كند، بهتر است.

4 – مقدار كش‌آمدن عسل نیز تا حدودی در تشخیص عسل طبیعی از نیمه طبیعی و صنعتی مؤثر است. عسل طبیعی به دلیل داشتن رطوبت كمتر، روان‌شدگی كمتری دارد.

5 – عسل طبیعی، شیرینی، مزه، طعم و بوی مشخصی دارد. شیرینی عسل طبیعی برخلاف نوع مصنوعی هیچ شباهتی به مزه شكر و قند ندارد و به محض برداشتن درپوش آن، بو و رایحه مطبوع آن به مشام می‌رسد.

برچسب‌ها:

۷ دیدگاه »

 1. نكات خوبى را ياد داديد

 2. خواهش میکنم مهدیه جان…

 3. با سلام به سرآشپز عزیز.من سایت های آشپزی مختلفی را دیده ام .اما این سایت جزئ بهترینهاست .چون دستورات ان از قبل امتحان و اجرا شده است.موفق باشید

 4. سلام طیبه عزیزم…
  ممنون از لطفی که نسبت به من داری عزیزم…منم برای شما آرزوی موفقیت میکنم :)

 5. خیلی عالی بود ممنون من چهگونه می توانم اشتراک با شما داشته باشم

 6. سلام…
  ممنون از لطفتون…
  منظورتون از اشتراک رو نفهمیدم!

 7. باسلام وتشکرازمطالب خوبتون
  بمواردفوق میشه اینهاروجهت شناسائی عسل خوب اضافه کرد.
  1- یک قطره کوچک عسل درنزدیکی لانه مورچه هابریزید. اگرمورچه توجهی نکردند عسل طبیعی ومطلوب است.
  2- هنگام خالی کردن عسل درظرفی دیگر هرچه حبابهای تشکیل شده درعسل ریزترویادترباشند کیفیت عسل بهتراست.
  منبع استادخدادادی

دیدگاه خود را بیان کنید.

لطفا جای خالی را محاسبه کنید - لازم